top of page
Search

לפתח את שריר המסוגלות בשלושה צעדים

Updated: May 26, 2022
יש בך את היכולת לבחור להתעצם מהמשבר ולהיות גרסה משודרגת של עצמך. כל אחת מכן יכולה, זה עניין של בחירה והתמדה. שמחה לשתף אותך בתובנות ומה נדרש לעשות בתכלס? צעדים פרקטיים שיסייעו לך.

זו הייתה שיחת טלפון שגרתית שסיגל ואני מנהלות פעם בשבוע.

אהלן, מה שלומך? שאלתי, וסיגל ענתה "זוועה, עוד רגע אני מאשפזת את עצמי מרוב דאגה, מה יהיה? אני ממש מפחדת? איך אני אצליח להתמודד עם החזרה לשגרה? מה תהיה השגרה החדשה שלי? איך יראו החיים שלנו עכשיו? תיכף הסגר יגמר ואז הכל רק יתחיל- אני מלאה בפחד ודאגה!"

סיגל היא אמא גרושה בת 42 בשגרה הרגילה מוקפת חברים, עובדת ומרבה לצאת לקניונים, בתי קפה, מסיבות וחברים. בשבועות האחרונים סיגל לא יוצאת כלל מביתה, פרט לסיגריות במרפסת. חוששת מאוד מהמצב הכלכלי, מהסתגלות של כל הסובבים אותה לשגרה שאחרי הקורונה. מעבר לתחושת האמפתיה והעצבות שהציפה אותי בשיחה, הבנתי שההתמודדות עם הפחד והדאגות בתקופה הזו מקבלת משנה תוקף, הקורונה שהיתה עד לא מזמן בירה קלילה וכיפית, הפכה למגפה עולמית ושינתה לנו חלק מהתפיסות ובטח את המציאות היום יומית. ועכשיו כשבטלויזיה מדברים על אסטרטגיות חזרה לשגרה, לנו בלב נוספת עוד דאגה. אני מאמינה כי יש בידינו את היכולת לקבוע איך נגיע לשגרה החדשה. זה בידיים שלנו. בקרוב נכנס ל"זמן שאחרי הקורונה" ואני מציעה- בואי נתכונן. ההכנה החשובה ביותר היא ההכנה של עצמנו באופן המנטאלי, בתחושת המסוגלות והביטחון שלנו. אז איפה להתחיל אתן שואלות? הכל מתחיל אצלנו בראש, בשיח הפנימי שלנו עם עצמנו. זה הזמן לקיים שיח בריא ומקדם, בעזרתו נצליח להתמודד גם עם השגרה החדשה ועכשיו זה הזמן!


מה אני ממליצה לך לעשות ?

שלושה צעדים עם תרגולי בית מעשיים:

  1. גישה חיובית-

● זה הזמן להרכיב את ״המשקפיים הוורודים״, הגישה החיובית מאפשרת לאמוד נכון את עוצמת ההתמודדות הנדרשת.

● הגישה החיובית מעודדת אותנו להבין שהפתרון בהישג יד.

● הגישה החיובית מאפשרת יותר יציבות ומכאן שהיכולת שלנו לפתור בעיות משתפרת.

תרגיל בית

תארי שתיים או שלוש הצלחות בחייך. (אלו יכולות להיות הצלחות קטנות, שהרגשת שהשגת את המטרה).מה יש בהן שהופך אותן להצלחה בעיניך?

● יומן מחשבות- הכיני לך רשימה של מחשבות שמטרידות אותך, מול כל מחשבה מטרידה רשמי תגובה חלופית. מחשבה אלטרנטיבית. ע"י העלאת מגוון אפשרויות, ייתכן שתגלי שיש פרשנות נייטרלית יותר, שסבירה באותה המידה כמו החשדות הנוראים ביותר שלך.

● במהלך היום, ליד כל דבר ש"מוריד", הקפידי להגיד לעצמך בקול רם משהו חלופי ש"מרים".
2. שגרת עשייה, עיסוק בפתרונות-

סטיבן קובי (בספרו שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים) משתמש במושג ״צמצום מעגל הדאגה והרחבת מעגל ההשפעה״. אז איך מרחיבים את מעגל ההשפעה? ע"י עשייה.

● זה הזמן לעבור לשלב העשייה.

תרגיל בית

● ליצור שגרת עשייה של דברים שעושים לנו טוב ( למידה מרחוק, קריאה, כתיבה, שירה, ריקוד, ספורט, שיחות טלפון/וידאו ועוד…) כל מה שגורם לאנרגיות טובות להציף לנו את הגוף והראש.

● הגדירי מה המטרה שלך אחרי הסגר? מה תרצי להשיג?

● כתבי לך תוכנית פעולה, מה הצעדים שתעשי ע"מ להשיג את המטרה? הצעדים יכללו: משימות וזמנים. בדקי שכל המשימות בתכנית הם מדויקות, מדידות, ישימות, מציאותיות ותחומות בזמן. אם קשה לך, התחילי בתוכנית פעולה שבועית.

זהו שלב מורכב אך בהחלט הוא יכול להוות ״שובר שוויון״

3. אמונה-

● ישנם דברים רבים הנשגבים מבינתנו ומיכולתנו להפנים, בעת הזו ובכלל. אם נזכיר לעצמנו כי אנחנו חלק קטן מהתנהלות גדולה ומורכבת יותר, הדברים יראו אחרת.

● אם בצנעה נאמין כי כל הדברים המתקיימים בעולם הינם בעלי משמעות ומגיעים בתזמון המתאים באופן המדויק, ייטב לנו.

● האמונה אינה פותרת אותנו מעשייה אלא מחדדת שאנחנו צריכים להתמקד בעשייה ולא לדאוג לגבי התוצאה.

תרגיל בית

● תפילה- חברי לך תפילה אישית, התפילה תהיה מורכבת מהודיה על שלושה דברים לפחות ובקשה אחת. הקפידי לשאת את התפילה מידיי יום. לתפילה לא חייבת להיות זיקה דתית, את יכולה לבחור למי להתפלל.

● דמיון מודרך- דמייני מדורה שטבעה הוא דממה נצחית ואהבה ללא תנאי... דמייני את דמותך יושבת וצופה על המדורה… סביב המדורה יושבים האנשים החשובים של חייך ואנשים נוספים שהחלטת שישבו שם. כל היושבים שם מאוד מעריכים ואוהבים אותך ויודעים לספר בשבחך. יש לך את ההזדמנות להקשיב מה האנשים האלו אומרים עליך? איך הם חווים אותך? סביב המדורה מתנהלת שיחה אודותיך בדגש על הדרך בה את מתמודדת עם משברים ואתגרים. הקשיבי לשיחה ותרגמי אותה בגוף לתחושת עוצמה ומסוגלות.

לסיכום, הקורונה הרחיבה לנו את תחום אי הוודאות מה שיוצר תחושת חוסר שליטה, פחדים ודאגות. אך המשבר יסתיים וחשוב שאנחנו נהיה מוכנות ליום שאחרי עם עוצמות וביטחון שאנחנו מסוגלות להתמודד עם השינוי הצפוי.

אני מאמינה שאחרי משבר הקורונה אנחנו נהיה שונות, השאלה באיזה אופן נשתנה?

מאמינה שהטלטלה העולמית הזאת היא חלק ממסע מופלא ויש לנו הזדמנות לעשות שינוי. שינוי חברתי- לחברה שיוויונית יותר עם ערבות הדדית מפותחת. שינוי בחינוך לעולם של למידה. שינוי כלכלי עם צמצום צריכה מוגזמת. אבל החשוב ביותר, שינוי אישי פנימי שיעצב מחדש את התפיסות והאמונות שלנו וישביח את מערכות היחסים המשפחתיות שלנו ומערכת היחסים שלנו עם עצמנו.

יש לך את ההזדמנות להיות גרסה משודרגת של עצמך ואת יכולה! זה עניין של בחירה, עבודה והתמדה.

ובאשר לסיגל, קיבלתי על עצמי לשוחח איתה בשיחת וידאו אחת לשבוע, ולסייע לה לדייק את תוכנית הפעולה שלה והשיח הפנימי.

אני מאמינה שאת מסוגלת להתמודד עם האתגר בעצמך!

אם קשה לך ואת רוצה ממני עזרה, מוזמנת לכתוב לי ונתאם פגישה אתר האינטרנט מיה זיו, מאמנת להתפתחות אישית 054-3190334 mayaziv.coach@gmail.com


5 views0 comments
bottom of page